WWW (World Wide Web) i internet. Počeci.

WWW ili World Wide Web je globalni sustav međusobno povezanih dokumenata i drugih resursa, koji su dostupni putem Interneta. Evolucija World Wide Weba započela je krajem 1980-ih i početkom 1990-ih godina, a ključna osoba iza ovog projekta bio je Tim Berners-Lee, britanski znanstvenik koji je radio u CERN-u (Europska organizacija za nuklearna istraživanja) u Švicarskoj.

Kako je sve počelo:

  1. Ideja o hipertekstu: Još 1980. godine, Berners-Lee je razvio prvi prototip sustava koji je nazvao "Enquire", koji je omogućavao istraživačima u CERN-u da dijele dokumente koristeći hipertekst, strukturu koja omogućava međusobno povezivanje dokumenata putem linkova.

  2. World Wide Web: U ožujku 1989. godine, Berners-Lee je predložio projekt koji je kasnije postao World Wide Web. Njegova ideja bila je da se informacije mogu dijeliti i pristupati im pomoću hiperteksta, što bi omogućilo korisnicima da lako prelaze s jedne informacije na drugu putem poveznica.

  3. HTML, URL, HTTP: Berners-Lee je razvio osnovne tehnologije potrebne za funkcioniranje weba:

    • HTML (Hypertext Markup Language) – jezik za stvaranje web stranica.
    • URL (Uniform Resource Locator) – adrese koje identificiraju resurse na webu.
    • HTTP (Hypertext Transfer Protocol) – protokol za prijenos podataka između web poslužitelja i klijenata.

  4. Prva web stranica: Prva web stranica, info.cern.ch, puštena je u rad 6. kolovoza 1991. godine. Na njoj su se nalazile informacije o projektu World Wide Web, kako koristiti preglednik, kako kreirati web poslužitelj, i osnovne upute o hipertekstu.

  5. Širenje Weba: Do sredine 1990-ih, Web je počeo brzo rasti, posebno nakon razvoja prvih grafičkih web preglednika poput Mosaic-a i Netscape-a. Ove tehnologije omogućile su prosječnim korisnicima lakši pristup i korištenje Interneta.

World Wide Web postao je osnovna platforma za distribuciju informacija na Internetu i temelj modernog digitalnog svijeta, omogućujući razvoj društvenih mreža, e-trgovine, medija i mnogih drugih tehnologija.

Početak interneta može se pratiti unatrag do 1960-ih godina, kada su američki znanstvenici i istraživači počeli raditi na tehnologijama za povezivanje računala na velike udaljenosti. Ključne faze u razvoju interneta uključuju:

1. ARPA i ARPANET (1960-e)

  • ARPA (Advanced Research Projects Agency), agencija američkog Ministarstva obrane, osnovana je kako bi poticala napredna istraživanja u tehnologiji. Jedan od najvažnijih projekata bio je razvoj mreže koja bi omogućila istraživačima na različitim sveučilištima i u vojnim istraživačkim ustanovama da dijele računalne resurse i informacije.
  • ARPANET (Advanced Research Projects Agency Network) pokrenut je 1969. godine i bio je prva mreža koja je implementirala protokol TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol). ARPANET je povezao četiri početna čvorišta: UCLA, Stanford Research Institute, UC Santa Barbara i University of Utah. Ovo je bila prva verzija onoga što će kasnije postati internet.

2. Protokol TCP/IP (1970-e)

  • Početkom 1970-ih godina, razvijeni su ključni protokoli koji su omogućili učinkovit prijenos podataka putem mreža. TCP/IP protokol, kojeg su razvili Vint Cerf i Bob Kahn, postao je temelj za povezivanje različitih računalnih mreža u jedinstveni sustav.
    1. siječnja 1983. godine, ARPANET je službeno prešao na korištenje TCP/IP protokola, što se često smatra trenutkom kada je "internet" kako ga danas poznajemo zaista nastao.

3. Širenje i komercijalizacija (1980-e i 1990-e)

  • Tijekom 1980-ih, internet je počeo rasti izvan akademskih i vojnih krugova. Sve više sveučilišta, institucija i vladinih agencija pridruživalo se mreži.
    1. godine, World Wide Web (WWW) je predstavljen od strane Tima Berners-Leeja, što je omogućilo jednostavno dijeljenje informacija putem hiperteksta. Web je postao sučelje putem kojeg su korisnici mogli lako pristupiti informacijama na internetu.
  • Tijekom 1990-ih, internet se počeo masovno komercijalizirati, a broj korisnika dramatično je rastao. Pojavile su se prve komercijalne internetske usluge i davatelji internetskih usluga (ISP-ovi), što je omogućilo prosječnim građanima pristup internetu.

4. Globalno širenje (2000-e i nadalje)

  • U 2000-ima, internet je postao globalni fenomen, dostupan gotovo svima, s milijardama korisnika širom svijeta. Brzi razvoj širokopojasnih mreža, mobilnog interneta i društvenih mreža dodatno je ubrzao rast i utjecaj interneta na svakodnevni život.

Internet je danas temeljna infrastruktura koja podržava sve aspekte modernog društva, od komunikacije i obrazovanja do poslovanja i zabave.

viroits